2020 szeptembere óta az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora. 2010 és 2013 között köznevelésért felelős helyettes államtitkár, 2017 és 2020 között az Oktatási Hivatal elnöke is volt. Az oktatásügyi helyzet égető kérdéseiről, a ...
Önkéntesség: a Milonga program egy egyesült világért
Az önkéntesség felsőfoka, mikor egy szervezet a segítő és a segített kölcsönös gazdagodására épít. Erre példa az alig néhány éve indult, dagadó vitorlákkal haladó, kontinenseken átívelő Milonga ifjúsági program.

Olvasási idő: 4 perc
Wilmar Brazíliából, bolíviai gyerekek körében
Az egyesült világ megvalósulása a legtöbbször elérhetetlen célnak tűnik. A megosztottság különböző formái egyre erőszakosabbá és magától értetődővé válnak. A szegénységben élőkről megfeledkeznek, és a társadalom peremére szorultak a legnyomorúságosabb körülmények között kénytelenek élni. Falak emelkednek és hidak omlanak le. Ez vált a valóságunkká: egy olyan világ, amelyben az egység teljesen lehetetlennek látszik. És mégis minden egyes nap szerte a világon fiatalok milliói nem hajlandók elfogadni ezt a fajta valóságot. A konfliktusok, széthúzás és gyűlölködés közepette mit sem törődve a kételyekkel inkább saját tetteikkel építenek maguk körül egy egyesült világot. És ahogy a cselekvés szükségessége nőttön-nő, vele együtt növekszik a fiatalok vágya, hogy ezekre a szükségletekre szolgálattal reagáljanak. A Milonga az egyik olyan szervezet, amely lehetőséget teremt rá, hogy a lelkes emberek gyakorlatba ültethessék a vágyaikat ott, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.
„Jobban megismertem önmagam és a bennem rejlő vezetői hajlamot, életre szóló barátokat szereztem, és ami a legfontosabb, közben másokon segíthettem” – mondja az amerikai Michael Brazíliában megélt tapasztalatairól.
„Mindenekelőtt, az önkéntesi munkatapasztalatom világossá tette a szolgálatra való elhivatásomat, és maradandó hatást gyakorolt az utána meghozott sorsfordító döntéseimben” – vallja a fülöp-szigeteki Jane Jacel kenyai szolgálatáról.
A Milonga a fiataloknak abbéli vágyából született, hogy aktív állampolgárok legyenek, szolgálják a rászorulókat, és a velük szembejövő társadalmi kérdésekre válaszoljanak. A kezdeményezés a kezdő szolgálatokból kultúrákon átívelő felebaráti, testvéri kötelékeket építő nemzetközi önkéntesprogrammá nőtte ki magát. A Milonga bolygószerte több ország nonprofit szervezeteivel együttműködve nyújt a fiatalságnak esélyt a tálentumaik közvetlen, célirányos kamatoztatására. Legyen az akár egy iskola, közösségi centrum, menekülttábor vagy más helyszín, ez az egyedülálló program a legjobbat igyekszik kihozni az ifjú önkéntesekből, akik viszonzásképpen komoly személyiségfejlődésen mennek keresztül és kulturálisan is gazdagodnak. Az egység építésének ugyanis ez, a kölcsönös szeretet a módja.
Az önkéntes nem hősködni vagy az országot megmenteni megy valahová, hanem azért, hogy együtt éljen és együtt növekedjen az általa szolgált közösséggel.
A kölcsönösség előmozdításáért az önkénteseket az őket befogadó közösségek családjai szállásolják el, és folyamatos mentorálást kapnak a program előtt, alatt és után is, hogy a jelentkezők globális gondolkodása és társadalmilag tevékeny szemlélete fejlődhessen. Ahogy az önkéntesek bizalmasan bevonódnak ezekbe a társadalmi csoportokba, a határok elmosódnak, a megosztottság fölolvad, és apránként egyesültebbé válik a világ.
„Annak tudatosítása, hogy külsőleg is különbözünk, segített mélyebben megérteni a bevándorlók helyzetét az idegen országokban, ahol az elfogadás nem azonnali” – mesélik az olasz Cecilia és Chiara, bolíviai élményükről.
„Megtanultam, hogyan legyek megbocsátóbb saját magammal, és a Milongában szerzett tapasztalatom megváltoztatta az életem irányát” – ismeri be a brazil Wilmar, aki szintén Bolíviában járt.
Spanyolból fordítva a Milonga több ezer nem kormányzati, tevékenyen cselekvő szervezetet jelent, egyben egy hagyományos latin-amerikai tánc neve is. Az elnevezés fölfedi tehát, hogy a nemzetek közötti testvériségnek mi lehet az útja, másrészt hogy igazi szépség rejlik benne. Nézzük az első olvasatot: több ezer nem kormányzati, tevékenyen cselekvő szervezet. Mindenféle nemzetiségű emberek a rasszra, társadalmi státusra, politikai beállítottságra vagy bármely más felszínes társadalmi fölosztásra való tekintet nélkül, emberként segítik egymást. Föltérképezik a szükségleteket és cselekvéssel mennek elébük. Így működik a szervezet: a helyi szervezetekkel összefogva, partneri együttműködésben segítenek a leginkább rászorulókon.
Eltörlik a válaszhatárokat, kigyomlálják az előítéleteket és testvéri szeretetet kovácsolnak a legegyszerűbb emberi megnyilvánuláson keresztül: emberként segítenek más embereknek.
A másik olvasat: amellett, hogy ez az újabb jelentés egyszerre szép és erőteljes, a Milonga egy évszázados hagyománnyal ropott tánc Latin-Amerikában. A különféle stílusok keveredéseképpen – karibi, őslakos és európai – a milonga-tánc valóban a kultúrák közöttiség gyakorlása. Ehhez hasonlóan a Milonga mint szervezet is arra törekszik, hogy egységet hozzon létre ott, ahol akcióba lendül, ahogy az önkéntesek az ételüket, történeteiket, zenéjüket, táncukat, hitüket és mindenüket megosztják a közösséggel, amelyet szolgálnak. Ezen a hiteles és kölcsönös kulturális cserekapcsolaton keresztül a tradicionális milonga igazi, ezrek által táncolt modern csodává vált világszerte. És éppen így tudjuk mi is valósággá tenni a békét a Földön: tanulva egymástól, egymást szeretve és egymást szolgálva.
Andy és Charly Argentínából így fogalmaznak olaszországi szolgálatukkal kapcsolatban: „Megértettük, hogy ennek a közös élménynek a kulcsa a mély kapcsolatok kiépítése volt, amelyben a kulturális különbségek nem akadályok, hanem értékes erőforrások, lehetőségek a fejlődésre és egymás gazdagítására.”
Elisa pedig, aki Olaszországból ment Uruguayba, így nyilatkozik: „A programban szerzett tapasztalatom megtanított az egyszerűség fontosságára, a kapcsolatok megbecsülésére és a boldogság valódi jelentésére, amelyet előtte már azt hittem, elveszítettem.”
Ha érdekel a program, jelentkezni szeretnél, keresd föl a Milonga oldalát a https://www.milongaproject.org/ címen!
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Città Nuova & Living City
Forrás: https://www.cittanuova.it/costruire-un-mondo-unito-volontariato/?ms=003&se=005
Fordította: Antal Gergely