Breier Ádám dokumentumfilmje, a Havanna, csak oda egy hiánypótló és rendkívül elgondolkodtató alkotás. A ’60-as években Kubába férjhez ment magyar nők sorsán keresztül képet kapunk egy recsegő-ropogó, de stabil diktatúráról, ahol ...
A hála adja a „tollat” a kezembe
Most, hogy Ferenc pápa tegnap itt hagyott bennünket, én is csak ezt tudom mondani: Köszönöm! Életem szüleimtől, egész családomtól, barátaimtól, szűkebb és tágabb közösségeimtől kapott mozaikdarabkáit új harmóniába rendezted. Hála érte!

Olvasási idő: 3 perc
A hála adja a „tollat” a kezembe, miközben a költő híres sorai jutnak eszembe: „Egy tettet nem lehet megmagyarázni se egy okkal, se többel, hanem minden tett mögött ott az egész ember, a teljes életével.” (Kosztolányi Dezső) [1] Sok embernek vagyok hálás, családomnak, barátaimnak, szűkebb és tágabb közösségem tagjainak, köztük Chiara Lubich-nak, akitől az egység karizmáját tanultam. Nagy Iskola volt, ma is az: hogyan lehet út az ember Istenhez, aki „cserébe” megajándékoz jelenlétével. Gyönyörű, kalandos, de küzdelmes pálya. És akkor jön valaki a messzi Argentínából, aki mellém szegődik és
„magyarázza az írásokat”, amikor szavakba önti a számomra megfoghatatlant.
Például így:
„Korunkban, melyet az fenyeget, hogy technológiában gazdag, emberségben viszont szegény lesz, eszmefuttatásunknak az emberi szívből kell kiindulnia. Csak akkor tudjuk értelmezni korunk újításait és csak akkor tudjuk újra felfedezni a valóban emberi kommunikációhoz vezető utat, ha
spirituális nézőpontot sajátítunk el és visszanyerjük a szív bölcsességét.
A szív, melyet bibliai értelemben a szabadság és az élet legfontosabb döntéseinek középpontjaként értelmezünk, a teljesség és az egység szimbóluma, de érzelmeket, vágyakat, álmokat is magába foglal, mindenekelőtt pedig az Istennel való találkozás helye az emberben.
A szív bölcsessége tehát az az erény, amely lehetővé teszi számunkra az egész és a részek, a döntések és következményeik, az erősségek és a gyengeségek, a múlt és a jövő, az én és a mi összekapcsolását. (…)
Ez a bölcsesség a Szentlélek ajándéka, vele válik lehetővé, hogy Isten szemével lássuk a dolgokat, megértsük az összefüggéseket, a helyzeteket, az eseményeket, és felfedezzük értelmüket. E bölcsesség nélkül az élet ízetlenné válik, mert éppen a bölcsesség (sapientia) – amely latinul az íz (sapor) szóval hozható kapcsolatba – adja az élet ízét.”[2]
Vagy amikor ítélkezni támad kedvem, ezt mondja[3]:
„Ma is feltehetünk magunknak néhány kérdést. A világ földjére gondolva: le tudom-e győzni annak kísértését, hogy „mindenkit egy kalap alá vegyek”, hogy ítélkezéseimmel másokat rendbe tegyek? Aztán a szív földjére gondolva: őszintén keresem-e a bennem növekvő ártalmas növényeket, és elszántan dobom-e őket Isten irgalmának tüzébe? És a felebarátok földjére gondolva:
van-e bölcsességem meglátni a másokban rejlő jót anélkül, hogy korlátoltságuk és lassúságuk miatt csüggednék?”
De amivel a szívem közepébe talált, az az a néhány üdvözlő szó volt, amivel legutóbbi magyarországi látogatásakor köszöntötte a Vakok Batthyány-Strattmann László Otthonának lakóit 2023. április 29-én:
„Köszönöm, Igazgató Úr, hogy ezt a találkozást Szent Ferenc imájával kívánta elkezdeni, mely egy egész életprogram! Hiszen Szent Ferenc mindig azt a kegyelmet kéri, hogy ahol valami nincs, ott én tudjak valamit adni, hogy ahol valami hiányzik, ott én tudjak valamit tenni.
Együtt járunk a valósággal, úgy fogadjuk el a valóságot, ahogy elénk jön, hogy elő tudjuk mozdítani, tovább tudjuk léptetni.
Ez tiszta evangélium!
Jézus azért jött, hogy a valóságot elfogadja olyannak, amilyen, és azt előmozdítsa. Könnyebb lett volna neki eszméket, ideológiákat elővenni és azokat terjeszteni, a valóság figyelembevétele nélkül. Ez az evangéliumi út, ez Jézus útja! Ez az, amit Ön, Igazgató Úr, Szent Ferenc imájával ki akart fejezni. Köszönöm!”
Én is csak ezt tudom mondani: Köszönöm Ferenc pápa! Életem szüleimtől, egész családomtól, barátaimtól, szűkebb és tágabb közösségeimtől kapott mozaikdarabkáit új harmóniába rendezted. Hála érte!
[1] Kosztolányi Dezső: Édes Anna, Helikon Kiadó, 2022
[2] Ferenc pápa üzenete a tömegtájékoztatás 58. világnapja alkalmából 2024. május 4-én
[3] 2023. július 23., Angelus
-
-
Olvasóink támogatásának köszönhetően ez a cikkünk is ingyenesen hozzáférhető. Ha tetszenek írásaink, oszd meg őket barátaiddal, iratkozz fel heti hírlevelünkre, legyél te is a támogatónk!
Fotó: Ferenc pápa a Vakok Batthyány-Strattmann László Otthonának lakóit látogatja 2023. április 29-én (Magyar Kurir)